تبلیغات
حکمت - چرا لقمان، حکیم شد؟!
جهان سر بسر حکمت و عبرت است.

چرا لقمان، حکیم شد؟!


حکایت کرده‌اند که لقمان روزی در راهی می‌گذشت، پس قطعه کاغذی دید به روی زمین افتاده، چون آن را برداشت و ملاحظه نمود دید: بسم الله الرحمن الرحیم بر او ثبت شده است، پس آن را شسته و آبش را تناول نمود و به برکت این احترام، خداوند عالم، او را حکمت تلقین فرمود.
"و لقد آتینا لقمان الحکمه." (۱)
برای حکمت معانی بسیاری ذکر کرده‌اند:

لقمان به گفتن نصیحت‌های حکیمانه معروف است که فرزندش را نیز با این نصایح به راه راست هدایت می‌نمود. در این قسمت برخی از این نصایح حکیمانه را ذکر می‌کنیم:
فرزندم تو را به شش خصلت سفارش می‌کنم که علم اولین و آخرین آن است:

۲) رسیدن به حق از نظر گفتار و عمل و معرفت و شناسایی خداوند . ۳) مجموعه‌ای از معرفت و علم و اخلاق پاک و تقوا و نور هدایت. ۴) امام کاظم علیه السلام فرمودند: مراد از حکمت، فهم و عقل است. ۵) امام صادق علیه السلام فرمودند: حکمت این است که لقمان به امام و رهبر الهی عصر خود آگاهی داشت. ۱) قلبت را مشغول به دنیا مکن مگر به اندازه بقای تو در آن. ۲) و برای آخرت کار کن به اندازه‌ای که می‌خواهی در آنجا بمانی . ۳) و خدا را اطاعت کن به اندازه‌ای که به او احتیاج داری . ۴) تمام سعی و کوشش تو در رهایی از آتش جهنم باشد . ۵) شجاعت به معصیت به اندازه صبرت در آتش باشد . ۶) وقتی که می‌خواهی معصیت خدایت را انجام بدهی جایی را انتخاب کن که خدا تو را نبیند.
۱) شناخت اسرار جهان هستی .
پی‌نوشت‌ها:
۱- سوره لقمان، آیه ۱۲ .
۲- اصول کافی،‌ج ۱.
۳- تفسیر نمونه،‌ج ۱۷، ص ۳۶ .
مهری هدهدی