تبلیغات
حکمت - مشاهده‌ی هاله
 
حکمت
جهان سر بسر حکمت و عبرت است.
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : سجاد ذالی
نویسندگان
نظرسنجی
نظرتان راجع به وبلاگ چیست؟مشاهده‌ی هاله

برای مشاهده‌ی هاله باید آرامش و تمركز داشته باشید و چشمان خود را به روش مخصوصی متمركز كنید. باید به هاله خیره شوید، نه اینكه به آن نگاه كنید.

برای تمرین، به نور مطلوب و ملایم نیاز دارید ( نه تاریكی ). این نكته خیلی مهم است كه هیچ نور قوی مستقیماً به چشمان شما نتابد یا منعكس نشود. بهترین حالت این است كه نور از پشت و بالای سر شما بتابد. اگر در هنگام تمرین منبعی از نور ( مثلاً یك پنجره كه نور زیادی را وارد اتاق می‎كند ) در میدان دید شما قرار داشته باشد، شما را گیج خواهد كرد و دیدن هاله را مشكل‌تر خواهد ساخت. نور یك لامپ صد وات كه از بالا و پشت سر شما بتابد برای تمرین مناسب است.

مشاهده‌ی هاله‌ی اشیاء

مرحله‌ی اول:كتابی را در كاغذی به رنگ آبی یا قرمز روشن بپیچید و آن را به عنوان موضوع تمرین به صورت عمودی روی یك میز به فاصلة حدود 2 متر از خود قرار دهید. سپس با عقب و جلو رفتن، فاصله‎ی خود را با موضوع چنان تنظیم كنید كه آن را كاملاً راست ببینید. البته حداقل فاصله، نباید كمتر از 2/1 متر شود. زمینه‎ی پشت موضوع باید ساده و نسبتاً خنثی باشد. در برابر دیواری با رنگ روشن یا كاغذ دیواری زرق و برق دار به موضوع نگاه نكنید. اگر رنگ دیوار مناسب كار شما نیست، یك تكه پارچه یا كاغذ با رنگ خنثی را به عنوان پرده روی دیوار آویزان كنید. برای این منظور میتوان از یك ملحفه یا چند برگ كاغذ الگوی خیاطی استفاده كرد.

توجه:

- شما كتاب را فقط به عنوان یك پشتیبان و پایه برای كاغذ رنگی به كار می‎برید، یعنی آنچه می‎خواهید ببینید هاله‎ی كاغذ رنگی است نه هاله‎ی كتاب. می‎توانید به جای كتاب آجری را در كاغذ رنگی بپیچید، یا یك تكه كاغذ رنگی را روی دیوار آویزان كنید.

- هاله‎ی رنگهای آبی و قرمز، روشن‌ترین و آسان‌ترین هاله‌ها برای دیدن هستند.

- روشنی و درجه رنگ هاله‎ی یك رنگ، به سایه و درجه‌ی آن رنگ بستگی دارد. بنابراین تنها از رنگهای خالص و روشن استفاده كنید.

- می‎توانید از هر شیئ دارای رنگ روشن به عنوان موضوع استفاده كنید: لباس‎ها، قوطی‎های آشپزخانه، اسباب بازیها، یا حتی تكه‌ای كاغذ رنگی كه به دیوار وصل شود، همه برای این منظور مناسبند.مرحله‎ی دوم: چشمانتان را ببندید، چند نفس عمیق بكشید و به خود آرامش بدهید. وقتی كاملا‎ً احساس آرامش كردید، به طرف موضوع نگاه كنید. چشمان خود را روی فضای كنار و پشت موضوع متمركز كنید و در عین حال روی چیز خاصی متمركز نشوید. به عبارت دیگر، شما به دیوار پشت موضوع خیره می‎شوید، اما روی آن تمركز نمی‎كنید.

نكته‎ی اصلی این است كه با آرامش كامل چشمانتان را متمركز كنید و موضوع را با دید محیطی خود ببینید ( منظور از دید محیطی، بخش محیطی یا كناری میدان دید شما است نه گوشه‎ی چشمانتان ).

با ملایمت و آرامش چشمان خود را خیره كنید. به این تمركز آرام عادت كنید، چنان كه در هنگام تمرین، چشمها یا پیشانیتان را منقبض نكنید. توجه كنید كه شما باید با تمركز قوی و در عین حال بسیار آرام و یكنواخت خیره شوید، چنان كه انگار با چشمان باز در رؤیا به سر می‎برید.

هر گاه نیاز به پلك زدن دارید این كار را انجام دهید، وگرنه چشمانتان دچار انقباض، سوزش و آب ریزش می‎شوند. بدون تغییر دادن تمركزتان بطور طبیعی، پلك بزنید و ذهنتان را مشغول آن نكنید. پلك زدن تنها باعث خواهد شد كه هاله برای مدت یك یا دو ثانیه ناپدید شود، اما اگر آرامش خود را حفظ كنید و به تمركز آرام خود ادامه دهید، هاله دوباره به سرعت ظاهر خواهد شد. یادگیری حفظ تمركز در هنگام پلك زدن طبیعی، بخش مهمی از یادگیری مشاهده‎ی هاله است.

مرحله‎ی سوم: پس از اجرای كامل مراحل قبل، چند كتاب را در كاغذهای رنگی با رنگهای اصلی متفاوت بپیچید. هر چه رنگ كاغذ روشن‌تر باشد، هاله نیز روشن‌تر و مشاهده‎ی آن آسانتر است.

هر یك از كتابها را جداگانه مشاهده كنید و در هر مورد رنگی را كه می‎بینید بنویسید. كتابها را دو تا دو تا مشاهده كنید و ببینید كه چگونه رنگهای هاله‎های آنها بر یكدیگر اثر می‎كنند. كتابها را جابجا كنید، آنها را با هم مخلوط كنید، آنها را روی هم، یا به صورت ردیفی كنار هم قرار دهید و مشاهده كنید.

مشاهده‌ی هاله‌ی گیاهان

یك گلدان گیاه یا چند گل تازه را برای دیدن هاله‎ی آنها مورد مطالعه قرار دهید. هاله‎ای كه اطراف آنها می‎بینید یك هاله‎ی زنده است. اثر رنگهای هاله‌ای گلبرگها و برگها را بخاطر بسپارید. سایه رنگ نارنجی كه در اطراف بخشهای سبز گیاهان مانند ساقه‌ها و برگها می‎بینید، مربوط به هاله‎ی رنگ سبز است، همانطور كه در بررسی كتاب سبز، هاله‎ای به این رنگ را مشاهده كردید. رنگهای گلبرگها، هاله‌ای به رنگهای دیگر ایجاد خواهند كرد.

هاله‌های زنده، ظریفتر و مبهم‌ترند و بنابراین دیدن آنها كمی مشكل تر از دیدن یك هاله‎ی تك رنگ است. اگرچه با تمرین مشاهده‎ی هاله‎ی گیاهان نیز آسانتر خواهد شد.

هاله‎ی یك درخت را مشاهده كنید. درختی با اندازه‎ی مناسب انتخاب كنید، كه بتوانید آن را بطور مشخص و برجسته در زمینه‎ی آسمان نگاه كنید. بهترین روش مشاهده‎ی درخت، این است كه در ساعات اول یا انتهای روز در حالی كه خورشید پشت سر شما است به آن نگاه كنید. اگر نور خورشید، یا هر بازتاب قوی دیگر به چشمان شما بتابد، دیدن هاله‎ی درخت بسیار مشكل خواهد شد. هاله‌ی اطراف درخت به مراتب باشكوه‌تر و قوی‌تر از یك گیاه كوچك است. رنگ هاله‎ی یك درخت، نه تنها به رنگ برگها و پوسته‎ی درخت، بلكه به رنگ آسمان نیز بستگی دارد. در یك روز آفتابی، هاله‎ی یك درخت به صورت سایه‌ای از رنگ آبی به نظر می‎رسد. در یك روز ابری هاله‎ی درخت به رنگ خاكستری -كرم دیده می‎شود.

فاصله‎ی مناسب برای دیدن هاله‎ی درخت، بستگی به اندازه‎ی آن درخت دارد. شما باید بتوانید تا نوك درخت را بطور كامل در میدان دید خود داشته باشید. حداقل فاصله‎ی شما از درخت، باید تقریباً سه برابر بلندی آن درخت باشد.

هاله‎ی یك درخت، بسته به اندازه و قدرت آن درخت می‎تواند عظیم باشد. گاهی می‎توانید در بالاترین قسمت هاله‎ی یك درخت، یك جلوه‎ی فواره‎ای مشاهده كنید، مانند اینكه هاله‎ی درخت، از نوك آن بیرون پاشیده می‎شود. دقیقاً مشخص نیست كه چه چیزی این پدیده را ایجاد می‎كند، و در مورد هر درختی هم مشاهده نمی‌شود. بعضی معتقدند كه روح درخت یا روح طبیعت كه درون درخت زندگی می‎كند این پدیده را ایجاد می‎كند. به نظر می‎رسد كه بعضی از درختان دارای نوعی شعور و آگاهی هستند، بنابراین ممكن است این عقیده صحیح باشد.مشاهده‌ی هاله‌ی حیوانات

در این تمرین، از یك حیوان استفاده كنید: یك سگ، گربه، شتر، گاو، یا هر حیوان دیگری كه در دسترس شما است. حیوان را در هنگام استراحت، مورد مشاهده قرار دهید. هاله‎ی حیوان ازلحاظ تنوع رنگها مانند هاله‎ی انسان نیست، اما به هر حال مطالعه‌ی هاله‎ی حیوان نیز تمرین خوبی است. به یاد داشته باشید كه رنگ پشم حیوانات بر رنگ هاله‎ی آنها اثر می‎گذارد.

در هاله‎ی یك حیوان، بیماری قابل تشخیص است. همانطور كه هاله‎ی انسان بیماری را نشان می‎دهد. بنابراین مشاهده‎ی هاله‎ی حیوانات، تمرین خوبی برای تشخیص نشانه‎های اولیه‎ی بیماری در یك هاله است.

مشاهده‌ی هاله‌ی انسان

در این مرحله، می‌توانید هاله‎ی خود را مشاهده كنید. این كار را می‎توانید در محیط بیرون، در حالی كه خورشید پشت سر شما است، یا درون خانه در برابر یك زمینه‎ی خنثی انجام دهید. دست خود را دور از بدن نگهدارید و هاله‎ی دست و ساعد را مطالعه كنید. همچنین می‎توانید دراز بكشید و هاله‎ی پاهای خود را مشاهده كنید.مشاهده‎ی هاله‎ی دیگران: در آغاز بهتر است هاله‎ی افراد دیگر را در دو مرحله مشاهده كنید:

مرحله‌ی اول: از سوژه ( فرد مورد نظر ) بخواهید كه یك لباس رنگی بپوشد ( نوع لباس مهم نیست ). می‎توانید از هر رنگی به جز آبی استفاده كنید ( رنگ آبی را مورد استفاده قرار ندهید، زیرا این رنگ غالب می‌شود و رنگ زرد تفكر را كه اغلب در اطراف سر دیده می‌شود محو و پنهان می‌كند. )

ناحیه‌ی گردن باید برهنه باشد. ابتدا ناحیه‌ی شانه را به همان روشی كه در قسمت مشاهده‌ی هاله‌ی اشیاء شرح داده شد مشاهده كنید . خواهید توانست هاله‌ی رنگ لباس را كه در اطراف شانه انباشته و تقویت می‌شود به راحتی مشاهده كنید.

یادتان نرود كه همراه با همه‌ی این تمرینها ، انجام فعالیت گشایشی ذهنی را نیز ادامه دهید.

وقتی هاله‌ی پیراهن را در اطراف شانه به روشنی مشاهده كردید ، نگاه خود را كمی بالاتر ببرید به طوری كه به فضای پشت ناحیه‌ی برهنه گردن خیره شوید . هاله‌ی پیراهن را در میدان دید خود نگهدارید و ببینید كه چه رنگهای دیگری را می‌توانید اطراف گردن مشاهده كنید.

این تمرین شما را مطمئن می‌كند كه چشمها و چشم سوم شما هماهنگ با هم عمل می‌كنند ، همانطور كه در مورد كتاب این هماهنگی وجود داشت.

مستقیماً روی گردن سوژه خیره نشوید . همیشه باید هاله‌ها با دید محیطی مشاهده شوند. در این مرحله باید بتوانید رنگی كمی متفاوت را بالای هاله‌ی پیراهن ، در اطراف سر و گردن مشاهده كنید.

اكنون نگاه خود را كمی بالاتر ببرید بطوری كه خط نگاه شما همسطح با ناحیه‌ی سر باشد . همچنان با آرامش خیره شوید و چیزی را تغییر ندهید. شما باید بتوانید در اطراف ناحیه‌ی سر مقداری رنگ زرد مشاهده كنید.

وقتی هاله‌ی سر و گردن را مشاهده كردید، از سوژه بخواهید مقداری محاسبه‌ی ذهنی ریاضی انجام دهد یا سخت درباره‌ی چیزی فكر كند . دقت كنید كه وقتی سوژه این كار را انجام می دهد ، هاله‌اش درخشانتر می‌شود.

مرحله‌ی دوم: از سوژه بخواهید كه بعضی از لباسهای رو را از تن درآورد . ناحیه‌ی برهنه‌ای از پوست را در برابر یك زمینه‌ی خنثی بررسی كنید ( به همان روش مشاهده‌ی هاله‌ی كتاب ) . ناحیه‌ی بالای بازو و شانه بهترین نقطه برای شروع بررسی است .

در مشاهده‌ی پوست برهنه ، اولین چیزی كه خواهید دید نوری ضعیف و لرزان و مبهم در هوا ، در فضای كنار پوست است . سپس خواهید دید كه هاله‌ی اتری ، از پوست پدید می آید . این هاله مانند دودی به رنگ آبی‌كمرنگ است كه به پوست متصل می‌باشد . هاله‌ای كه می بینید كاملاً مشخص است و بطور طبیعی حدود نیم اینچ (3/1سانتی متر ) قطر دارد.

اگر تمركز خود را حفظ كنید رنگهای اصلی هاله، شروع به تشكیل و تمایز خواهند كرد. ابتدا یك نوار باریك رنگی را می بینید كه مرز هاله را مشخص می‌كند. این نوار رنگی تا مدت كمی پدیدار و ناپدید یا بزرگ و كوچك می‌شود . این قسمت ممكن است ناامید كننده باشد ، اما اگر به كار خود ادامه دهید مشاهده‌ی آن آسانتر خواهد شد . نوار رنگی به تدریج بزرگتر ، پهن‌تر و مشخص‌تر خواهد شد. اگر تمركز خود را حفظ كنید، پهنای آن به چند اینچ یا بیشترخواهد رسید . در ضمن تشكیل رنگ ، ممكن است هاله‌ی اصلی بارها ناپدید و دوباره پدیدار شود . علت آن پلك زدن و تغییرات جزئی كانون بینایی است و قابل پیشگیری نیست.

توصیه : روشنی هاله‌ی یك شخص تا حدود زیادی به خلق و احساس او بستگی دارد . اگر شخص احساس شادی و سر زندگی داشته باشد ، هاله‌ی اوبسیار قوی‌تر ، بزرگتر و روشن‌تر خواهد بود . سعی كنید موسیقی مورد علاقه‌ی شخص داوطلب را پخش كنید یا برای او چند لطیفه تعریف كنید و او را به خنده بیندازید. این كار انرژی هاله را افزایش خواهد داد و دیدن آنرا برای شما ساده‌تر خواهد كردصفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
7cpovnu0353tpyojaidv.jpg